سلام دوستان عزیز ..با معرفی فیلم آواتار اومدم🙃 .یک فیلم کاملا خلاقانه وزیبا ...که اصلا تا انتها احساس خستگی نخواهید کردوبا اشتیاق دنبال خواهید کرد ...البته !مگر اینکه اصلا علاقه ای به ژانر علمی وتخیلی نداشته باشید ..در پوسته فیلم نکات زیادی گنجانده شده که خود بیننده به اونها پی میبره ! ..این اطلاعات کامل رو هم از ویکی پدیا براتون به اشتراک گذاشتم .وطبق چیزی که در سایت ها اعلام شده قسمتهای بعدی آواتار باز هم تاخیر خورد و طبق اعلام جیمز_کامرون چهار فیلم بعدی این مجموعه طی سالهای ۲۰۲۰ ، ۲۰۲۱ ، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به نمایش در خواهند آمد

آواتار محصول کمپانی آمریکایی فاکس قرن بیستم است. آهنگساز موسیقی این فیلم جیمز هورنر میباشد. استین وینستن مسئول جلوههای ویژه فیلم نابودگر ۲ نیز تا قبل از مرگش به جیمز کامرون در زمینهٔ طراحی این فیلم کمک میکردهاست.

در سال ۱۹۹۵ کامرون فیلمنامه آواتار را به اتمام رساند. این فیلم چندین سال در دست ساخت بودهاست و در لس آنجلس، نیوزیلند و خلیج مکزیک فیلمبرداری شدهاست.

آواتار پرفروشترین فیلم تاریخ سینمای جهان است و به همراه فیلم تایتانیک و جنگ ستارگان:نیرو برمی خیزد و انتقام جویان : جنگ ابدیت تنها فیلمهای تاریخ هستند که بیش از ۲ میلیارد دلار فروش داشتند.

فضای فیلم

سال ۲۱۵۴ میلادی است. داستان در یکی از چندین ماه سیارهای در سامانه ستارهای آلفا قنطورس به نام پندورا (به انگلیسی: Pandora) اتفاق میافتد. انسانها تحت شرکتی به نام آردیاِی مشغول خارج کردن سنگی با ارزش و فلز مانند از دل این سیاره هستند. پندورا حاوی گوناگونی شگفتانگیزی از زندگی فرازمینی است، و جوی غیرقابل استنشاق برای انسانها دارد، همچنین محیطی در تضاد با طبیعتی که مانند آن در روی زمین وجود دارد. نام سیاره از این جهت اشاره به وضع مصیبتبار آن (از دید انسان) دارد (که به اسطورهشناسی پاندورا بازمیگردد).

از میان جانداران بومی این سیاره موجوداتی شبیه به انسان هستند که ناوی نامیده میشوند. ناویها دارای سطح بسیار پایینتری از پیشرفت فنی در مقایسه با انسانها هستند و نیمه وحشی و بدوی به نظر میآیند، اما دارای فرهنگی بسیار غنی و کلنگر هستند که آنها را با مکان زندگیشان در حال تعادل قرار میدهد.

پندورا دارای سیستم حیات وحش نامتعارفی است، بطوریکه سیاره و تمام موجوداتش دارای یک شبکه عصبی مشترک بوده و با هم در ارتباطند (که یادآور مفهوم گایا در اسطورهشناسی و جنبشهای محیط زیستی است). ناویها از طریق نقاط اتصالی نورونی (به انگلیسی: neural interface) در انتهای گیسوان موهای خود، از نظر خودآگاهی با اسبهای خود متصل میشوند، و درختان جنگل از طریق ریشههای خود اتصال عصبی با یکدیگر دارند. خلاصه اینکه محیط پاندورا محیطی است که دانشمندان بشری در فیلم را سخت تحت تأثیر قرار داده، و محیط منحصربهفرد این دنیا، مرزهای بین علم و عرفان را درهم مینوردد.

منابع طبیعی که بشر در این سیاره بدنبال آن است آنابتانیوم (به انگلیسی: unobtainium) (به معنی عنصر نایاب) نام دارد. این ماده نوعی سنگ کانی مرموزی است که دارای خواص میدانی عجیبی است، بطوریکه باعث ظهور آثار پادگرانشی و اختلال میادین الکترومغناطیسی میشود.

داستان فیلم

در داستان فیلم، زمینیان به منظور تصرف منابع سرشار پندورا (سیاره ناویها)، و برای به دست آوردن هرچه بیشتر سنگ آنابتانیوم برای اشغال نظامی سیاره پندورا آماده میشوند که منجر به نابودی خانه و کاشانه ناویها و محیط زیستشان خواهد گشت. و این موضوع احتمال انقراض ناویها به دست بشر را خیلی زیاد کرده است.

اما از سوی دیگر، گروهی از انسانهای دانشمند مشغول آزمایش پروژهای هستند بنام آواتار که در آن با علم ژنتیک و ترکیب دادن D.N.A انسان و ناوی، بدنهای ناوی مصنوعی در آزمایشگاه رشد داده، و هوش انسانی را به عنوان کنترلگر آن جسم بطور موقت درون آن بدن تزریق یا قالب کرده[۶] تا بتوانند از این طریق با فرستادن این ناویهای مصنوعی، داخل جماعت ناویها تحقیق و تجسس کرده تا فرهنگ و رسم و رسوم آنان را بشناسند. در واقع، این بدنهای مصنوعی چیزی بجز نوعی نفربر با کنترل از راه دور بسیار پیشرفته نیست. البته به دلیل اینکه هر آواتار با ترکیب دی.اِن.اِی شخص کنترل کنندهٔ آن و ناویها به وجود آمده است، فقط خود همان شخص میتواند به آواتار خود متصل شده و آن را کنترل و هدایت نماید.

جیک سالی (به بازیگری "سم" ورتینگتون)، سربازی جانباز بر روی ویلچر است که هنگام خدمت در تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا از ناحیه دو پا فلج شده است. هنگامی که او را برای پروژه آواتار به عنوان خلبان یکی از بدنها بکار میگیرند، او طبق مأموریتش سعی در رخنه کردن در داخل قبیلهٔ بومیان و کشف رموز و اطلاعات سرّی آنان میپردازد. اما تدریجاً طی ماجراهایی با «نایتیری» (با صدای زویی سالدانا)، شاهزاده و دختر بزرگ رئیس قبیلهٔ ناویها تدریجاً پیوند عاطفی برقرار میکند و رفتهرفته پی به عمق زیبائی فرهنگ بومیان برده، و سعی میکند به آنها کمک کند، تا جایی که مجبور میشود سرانجام در برابر نسل انسانهای غاصب، یعنی نوع خودش، قرار گیرد …

برداشتهای سیاسی

جیمز کامرون در این فیلم از گنجاندن اشارههای سیاسی هیچ ابایی از خود نشان ندادهاست. محور فیلم حول موضوع دستیابی به منابع سنگی طبیعی بسیار با ارزشی میچرخد بنام «آنابتانیوم» (به انگلیسی: unobtainium) که «نمادیست از حرص و طمع بشری» که نژاد انسانی را برای تصرف آن منابع وادار به جنگ با موجودات بومی سیاره پندورا کرده.

سرهنگ کواریچ، فرمانده عملیات نظامی در فیلم (به بازیگری استیون لانگ)، بومیان ناوی را (که شباهت واضحی با سرخپوستان آمریکایی دارند) را متوحش مینامد، و استفاده وی از واژگانی همچون «شوک و بهت» (به انگلیسی: shock and awe)، «مبارزه با تروریسم»، و «حمله پیشگیرانه» (به انگلیسی: primitive strike) یادآور وقایع جنگهای آمریکا در کشورهای خاورمیانه است.

فیلم همچنین در رساندن پیغامی در دفاع از محافظت از محیط زیست کاملاً رسا است.

پایان ماجرای فیلم اشاره به این دارد که همواره قدرت طبیعت بر انسانها غالب میشود و طبق معمول انسانها در جنگ با طبعیت شکست خواهند خورد. ضمناً آخر فیلم نشان میدهد که انسانها به دنیای فانی خود باز میگردند که نشان دهندهٔ این موضوع است که بشر همواره با استفاده بیش از حدّ منابع انرژی موجود در طبیعت و تخریب آن، کرهٔ زمین را به نابودی خواهند کشاند و آنوقت کرهٔ زمین دیگر جوابگوی نیازهای بشری نخواهد بود. و به همین دلیل باید یک زیستکرهٔ طبیعی دیگر همانند کرهٔ زمین را برای ادامهٔ بقای نسل بشر، جایگزین کرد تا از انقراض نسل بشر جلوگیری شود.

استقبال

راجر ایبرت به این فیلم ۴ ستاره داد. سایر منتقدان نیز از این فیلم استقبال بسیار خوبی کردند.

فروش

آواتار با فروش ۲٬۷۸۱٬۵۰۵٬۸۴۷ دلار توانست پس از گذشتن از مرز یک میلیارد فیلمهای شوالیه تاریکی، دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مرده، ارباب حلقهها: بازگشت پادشاه و تایتانیک را پشت سر بگذارد و پرفروشترین فیلم تاریخ سینما لقب بگیرد. آواتار، تایتانیک و جنگ ستارگان: نیرو برمیخیزد، و انتقام جویان جنگ ابدیت تنها فیلمهایی هستند که فروشی بیش از ۲ میلیارد دلار داشتهاند.

جوایز

در فهرست زیر جوایز متعددی که آواتار کاندید و موفق به دریافت آنها شدهاست را میبینید.

جایزه گلدن گلوب ۲۰۱۰بهترین فیلم درام برنده

بهترین کارگردانیجیمز کامرون برنده

بهترین موسیقی متن اورجینال جیمز هورنرنامزد

بهترین ترانه جیمز هورنرنامزد

جایزه اسکار ۲۰۱۰بهترین فیلم نامزد

بهترین کارگردان جیمز کامرون نامزد

بهترین فیلمبرداری مایرو فیوربرنده

بهترین کارگردانی هنریریک کارتر، روبرت سترومبرگ، کیم سینکربرنده

بهترین صدا گذاری نامزد

بهترین ویرایش صدانامزد

بهترین جلوه های ویژهبرنده

بهترین ویرایش فیلم نامزد

بهترین موسیقی اورجینال جیمز هورنرنامزد

جایزه بفتا۲۰۱۰بهترین فیلم نامزد

بهترین کارگردان جیمز کامرون نامزد

بهترین فیلمبرداری مایرو فیورنامزد

بهترین صدانامزد

بهترین صحنه آرایی برنده

بهترین جلوه های ویژه برنده

بهترین تدوین نامزد

بهترین موسیقی جیمز هورنر نامزد